لطفاً عمل نکنید!

لطفاً عمل نکنید

به چه کسانی توصیه میکنم عمل جراحی زیبایی بینی انجام ندهند؟

همه افراد برای عمل جراحی زیبایی بینی مناسب نیستد و به چند دسته از افراد توصیه می کنیم که عمل جراحی زیبایی بینی انجام ندهند، از جمله:

1.    افرادی که بینی آنها مشکل خاصی به لحاظ زیبایی و تنفسی ندارد:
اگر بینی شما شکل ظاهری خوبی دارد و مشکل تنفسی هم ندارید، دلیل ندارد تحت تاثیر حرف دیگران قرار بگیرید یا به خاطر اینکه دوستان و اطرافیانتان عمل کرده اند شما هم تصمیم به عمل بگیرید.

2.    افرادی که بینی گوشتی دارند و دوست دارند بینی خیلی کوچک و جمع و جور داشته باشند:
در بینی های گوشتی امکان اینکه بینی بدون ایجاد عارضه، خیلی کوچک شود کم است. بینی های گوشتی مقداری جمع و جور می شوند و ایراد های آنها قابل برطرف شدن است. بنابراین اگر شما به این دلیل تصمیم به عمل گرفته اید که فکر می کنید حجم بینی شما خیلی باید کم شود و یا اینکه دوست دارید بینی گوشتی شما شبیه به فلان هنر پیشه، نقلی یا عروسکی شود. به احتمال زیاد به خواسته خود نخواهید رسید و بهتر است از عمل صرف نظر کنید.

3.    افرادی که شخصیت وسواسی دارند یا دنبال نتیجه صد در صدی از عمل جراحی هستند:
حتی در دست بهترین جراحان بینی، ممکن است نتیجه عمل جراحی بینی، صد در صد مطابق میل و خواسته شما نباشد این مساله برای جراحی بینی پذیرفته شده است وهیچ جراحی نمی تواند تضمین کند که تمام خواسته های شما از عمل جراحی بینی، همانگونه که آرزو دارید برآورده خواهد شد.
کسی که تصمیم به عمل جراحی بینی دارد، باید قبل از عمل چشمان خود را باز کند و بهترین جراح را که می تواند خواسته های او را برآورده کند انتخاب کند و بعد از این که عمل انجام داد باید چشمانش را روی ایراد های احتمالی بینی که به طور صد در صدی اصلاح نشده اند ببندد. این قانون جراحی بینی است و اگر کسی آن را قبول ندارد نباید عمل کند.

4.    افرادی که دچار بیماری هایی هستند که ممکن است نتیجه عمل را تحت تاثیر قرار دهد یا احتمال عوارض را افزایش دهد:
گرچه علم پزشکی پیشرفت کرده است و بسیاری از کسانی که دارای بیماری های زمینه ای هستند ممکن است مشکلی برای عمل جراحی بینی نداشته باشند، ولی در بعضی از بیماری ها بدلیل ریسک بالای عوارض حین یا بعد از عمل بهتر است جراحی بینی انجام نشود.
اختلالات خونی مثل هموفیلی یا تالاسمی ماژور موارد مناسبی برای عمل نیستند.

بیماری های خود ایمنی و نقص ایمنی مثل لوپوس، آرتریت روماتوئید و اسکلرودرمی ممکن است با استرس عمل جراحی، تشدید شوند یا درنتیجه عمل جراحی تغییر شکل نامطلوب در پوست بینی ایجاد کنند. به علاوه دارو هایی که برای کنترل آنها استفاده می شوند می توانند باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن و افزایش احتمال عفونت پس از عمل شوند.
بیماران دیابتی بدلیل اختلال در ترمیم زخم و احتمال عفونت پس از عمل نسبت به افراد عادی ریسک بیشتری از عوارض را باید بپذیرند.مدت زمان بیماری و میزان کنترل قند در بیماران دیابتی فاکتور مهمی درنتیجه نهایی بعد از عمل است.

ناگفته پیدا است که برخی اختلالات روانپزشکی هم موارد مناسبی برای عمل نیستند.سایکوز ها، اختلال بادی دسیمورفیک و اختلالات خلقی شدید از این دسته هستند. در این بیماران فارغ از اینکه نتیجه عمل چه باشد اختلال روانی اجازه نمی دهد که فرد از نتیجه عملش لذت ببرد و راضی باشد.

افرادی که دچار آلرژی شدید یا پولیپ بینی هستند در صورتی که اقدام به جراحی بینی کنند با تورم طولانی مدت، احتمال تشدید علایم آلرژی یا عود پولیپ مواجه هستد و موارد مناسبی برای جراحی نیستند.آلرژی های خفیف فصلی منع مطلق عمل ندارند.

همه گفته های ما نشانگر این است که قبل از اقدام به جراحی بینی باید با دید باز اقدام به انتخاب جراح کنید، سپس در جلسه مشاوره به حد کافی باید با جراح خود صحبت کنید و راجع به انتظارات خود از عمل و توانمندی جراح برای اصلاح مشکلات خود حرف بزنید. اگر بنا به دلایلی، از جمله دلایل گفته شده در این نوشته شما و جراحتان به این نتیجه رسیدید که کاندید مناسبی برای جراحی نیستید، لطفا از این کار صرف نظر کنید.
  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید
دکتر حامد عباسی، جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و جراح پلاستیک بینی و صورت
نشانی مطب: تهران، خیابان ولى عصر، نرسیده به میدان تجریش، باغ فردوس، نبش خیابان طوس، برج فردوس، طبقه چهارم، واحد ١٩.
تلفن های تماس:
021-22731912021-2275182709120746712

FacebookTwitterInstagramTelegramLinkedinGoogle PlusAparatYoutube