مراقبت های قبل و بعد از جراحی

نکات مورد توجه برای دوره قبل از عمل بینی

چنانکه قبل از عمل از دارو استفاده می کنید حتماً ما را در جریان قرار دهید، حتی استفاده از داروهای گیاهی و ویتامین ها و قرص های پیشگیری از بارداری برای ما مهم است. بسیاری از این دارو ها با رقیق کردن خون سبب افزایش خونریزی حین و بعد از عمل می شوند.قرص های ضد بارداری سبب افزایش ریسک ایجاد لخته خون در رگها یا ترومبوز وریدی (DVT) می شوند.

حتما باید ما را در جریان بیماری های قبلی که داشته اید قرار دهید.حتی یک سرماخوردگی ساده در دوره قبل از عمل ممکن است سبب ایجاد عوارض جراحی یا بی هوشی شود.
سابقه بیماری های خانوادگی و ارثی را هم باید به ما بگویید. ممکن است قبل از عمل بتوان وجود یک بیماری خانوادگی را  تشخیص داد وبه این ترتیب احتمال عوارض بی هوشی را کم کرد.
مصرف سیگار و قلیان، هم در افزایش عوارض بی هوشی موثر است و هم در کاهش نتیجه نهایی پس از عمل، در صورتی که قادر به ترک دخانیات نیستید باید مصرف آن را از سه هفته قبل از عمل تا یک ماه بعد از آن قطع کنید، این حداقل کاری است که باید انجام دهید.
لازم است بیماران گرامی صبح راس ساعت مقرر به کلینیک مراجعه نمایند و حتما، حداقل شش ساعت قبل از مراجعه به کلینیک به طور کامل ناشتا باشند.
همراه داشتن  کارت شناسایی،مدارک بستری و یک نفر همراه برای بیماران گرامی الزامی است.
لازم است خانم ها بدون آرایش، زیور آلات و لاک ناخن بوده و آقایان بدون ریش و سبیل باشند.
درصورتی که شب قبل از عمل دچار بدخوابی شدید می توانید یک عدد قرص آلپرازولام0.5 میلی گرم مصرف کنید.

نکات مورد توجه برای دوره بعد از عمل جراحی

در جراحی زیبایی بینی، پس از اتمام عمل  به ریکاوری و پس از هوشیاری به بخش منتقل می شوید و تا حدود شش ساعت بعد از عمل مرخص می شوید.
ما در عمل های جراحی بینی به طور معمول از تامپون استفاده نمی کنیم. در موارد استثنایی در صورتی که تامپون داخل بینی قرار گرفته باشد، تامپونهای داخل بینی قبل از ترخیص، خارج می شود و بیمار هنگام ترخیص به راحتی از راه بینی تنفس می کند.
بالا نگه داشتن زیر سر، گذاشتن کمپرس سرد کنار بینی  و زیر چشم تا حداقل 48 ساعت بعد از جراحی ترمیمی بینی ، صحبت نکردن زیاد وعدم انجام حرکت سنگین، از عوامل  مهمی هستند که در صورت رعایت،  تورم بعد از عمل را کاهش می دهند.
خوردن شیر و آب میوه در 24 ساعت اول پس ازعمل، توصیه می شود و بعد از آن به تدریج غذای میکس شده و سپس غذاهای معمولی میل کنید و از مصرف خوراکی های سفت که نیاز به جویدن زیاد دارند مانند سیب، هویج و... به مدت یک هفته پرهیز نمایید. مصرف مواد غذایی شور و چرب، ترشی و ادویه باید محدود شود.
نوشیدن آب میوه های طبیعی توصیه می شود و مصرف داروهای تجویز شده برای شما ازشب بعد ازعمل الزامی است. مراقب باشید داروها را با شکم خالی میل نکنید.
در یکی دو هفته اول به دلیل داشتن ورم و ترشحات داخل بینی، ممکن است تنفس از راه بینی کمی مشکل باشد که با شستشو و انجام ساکشن بهتر می شود.
روی زخم خود را کاملا" تمیز نگاه دارید و ترشح و لخته روی زخم را پاک کنید.
تا یک ماه بعد از عمل فین نکنید. ترشحات بینی را می توانید پس از شستشوی بینی با یک گوش پاک کن از دهانه بینی پاک کنید ولی گوش پاک کن را وارد بینی نکنید، این کار ممکن است سبب آسیب مخاط بینی و خونریزی شود.
زمان مراجعه بیمار به مطب جهت باز کردن گچ بینی، بین چهار روز تا یک هفته بعد ازعمل میباشد که دراین مدت به گچ بینی نباید آب بزنید.
قبل از مراجعه به مطب جهت باز کردن پانسمان بینی، حتما دوش بگیرید تا گچ روی بینی کاملا شل شود.
درصورت افتادن گچ زیر دوش، نگران نشوید و سپس به مطب مراجعه فرمایید.
لطفا قبل از مراجعه به مطب وقت ویزیت را با منشی هماهنگ بفرمایید.

ترشحات خونی اندک و خونابه تا چند روز بعد از عمل طبیعی است. شما می توانید در مواقعی که ترشح خونی دارید پنج قطره از قطره بینی فنیل افرین یا نفازولین را روی یک تکه کوچک پنبه بریزید، پنبه را لوله کرده، به آرامی وارد سوراخ بینی کنید و پس از پنج دقیقه پنبه را خارج کنید. احتمال خونریزی قابل ملاحظه برای بیماران ما بسیار کم است ولی به هر حال، در صورتی که به هر دلیلی خونریزی نگران کننده داشتید، با ما تماس بگیرید، یا به اورژانس کلینیک که 24 ساعته باز است مراجعه فرمایید.

همچنین ممکن است در صورتی که زور بزنید،از کمپرس سرد به حد کافی استفاده نکنید یا زیاد حرف بزنید،در دو سه روز بعد از عمل کنار بینی و اطراف چشم کمی کبود شود که جای نگرانی نیست.
به هیچ عنوان نیازی به استراحت مطلق در بستر نیست و شما می توانید بنشینید و راه بروید.
در صورتی که در خانه دستگاه بخور سرد دارید استفاده ازآن بخصوص هنگام خواب به راحتی تنفس شما کمک می کند. 
زور زدن، ورزش، فعالیت جنسی و بلند کردن اجسام سنگین تا سه هفته پس از عمل ممنوع است.

لازم به ذکر است هر بینی بعد از جراحی متورم می شود و بسته به نوع پوست ومیزان رعایت توصیه های ما، مدت زمانِی جهت برطرف شدن کامل تورم نیاز است که از شش ماه تا دو سال متغیر است.  دوتا سه هفته اول پس ازعمل تورم در بیشترین حد خود است، نوک بینی همیشه بیشتر متورم می شود و زمان بیشتری برای کاهش تورم نیاز دارد.
تعویض چسب به روش صحیح و به موقع به کاهش تورم کمک می کند اما تاثیری در فرم نهایی بینی ندارد.
ممکن است در روزهای اولیه بعد ازعمل، گچ روی بینی کمی کج به نظر برسد، نگران نباشید.
بسیار احتیاط کنید هیچگونه ضربه ای به بینی نخورد، مخصوصا در  هفته های اول پس ازعمل جراحی.
در دو هفته اول پس از عمل طاق باز بخوابید و زیر سر بالا باشد.
در صورتی که سیگاری هستید بهتر است عمل نکنید ولی در صورت عمل باید حداقل تا یک ماه بعد از عمل سیگار نکشید.
 

روش مصرف داروها

استفاده از کپسول سفالکسین هر شش ساعت، کپسول نوافن هر 8 ساعت (در صورت داشتن درد مصرف شود)، در صورتی که به جای نوافن برای شما قرص سرماخوردگی تجویز شده آن را هر شش ساعت استفاده کنید. قطره فنیل افرین هر 8 ساعت به مدت سه روزاستفاده شود، شستشوی داخل بینی با سرم حداقل هر 8 ساعت انجام شود. هر شب روی زخم ها وداخل بینی را با پماد سیکالفیت کمی چرب کنید.
  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید
دکتر حامد عباسی، جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و جراح پلاستیک بینی و صورت
نشانی مطب: تهران، خیابان ولى عصر، نرسیده به میدان تجریش، باغ فردوس، نبش خیابان طوس، برج فردوس، طبقه چهارم، واحد ١٩.
تلفن های تماس:
021-22731912021-2275182709120746712

FacebookTwitterInstagramTelegramLinkedinGoogle PlusAparatYoutube