آیا رینوپلاستی حس بویایی را کاهش میدهد؟

آیا رینوپلاستی حس بویایی را کاهش میدهد

بسیاری از افرادی که قصد دارند عمل رینوپلاستی را انجام دهند از اینکه برای حس بویایی آن ها مشکلی پیش بیاید هراس دارند، اما باید بدانید که با این عمل هیچ مشکلی در حس بویایی فرد ایجاد نخواهد شد. کاهش حس بویایی که کم و بیش برای برخی از افراد بعد از رینوپلاستی رخ می دهد، موقت است و این طور نیست که دائمی باشد. در این مقاله به بررسی عمل رینوپلاستی و تأثیر این عمل بینی روی حس بویایی خواهیم پرداخت.

رینوپلاستی

رینوپلاستی نوعی عمل جراحی زیبایی بینی است که طی آن بینی فرد به حالت خوش فرم در خواهد آمد. ایرادهایی نظیر بزرگ بودن بینی، پهن بودن بینی، بزرگ بودن سوراخ بینی، دوشاخه بودن نوک بینی و دررفتگی تیغه بینی طی رینوپلاستی درمان خواهد شد. در رینوپلاستی تیغه و یا ظاهر بینی تغییر پیدا خواهد کرد و بینی فرد به فرم دلخواه تبدیل می شود. برای عمل زیبایی بینی نزد بهترین جراح بینی بروید تا نتیجه رضایت بخشی داشته باشد.

آیا رینوپلاستی سبب کاهش حس بویایی می شود؟

در رابطه با کاهش اثر بویایی طی جراحی زیبایی بینی، باید بدانید که این عارضه موقت است و این موقت بودن ظرف حداکثر دو ماه برطرف خواهد شد. این کاهش موقت به دلیل ترشحات زیاد است و یا اینکه بافت های درون بینی دچار ورم و التهاب می شوند. گاهی در اثر چسبندگی های داخل بینی، حس بویایی به مدت طولانی کاهش می یابد که در این صورت از جراحی ترمیمی به منظور اصلاح و بازگشت بویایی می توان استفاده کرد. در حالت کلی در طی رینوپلاستی پایانه های اعصاب بویایی آسیبی نمی بینند، از این رو کاهش حس بویایی رخ نخواهد داد اما اگر فرد از قبل در بینی خود پولیپ داشته باشد یا درطی عمل رینوپلاستی عمل پولیپکتومی نیز انجام دهد ممکن است با این مشکل روبه رو شود، زیرا پولیپ ها به سقف حفره بینی نزدیک هستند و هر گونه دستکاری آن ها موجب می شود پایانه های بویایی آسیب ببینند، از این رو بهتر است قبل از جراحی زیبایی بینی پولیپ ها را درآورند.

رینوپلاستی

دلیل کاهش موقت بویایی بعد از رینوپلاستی

اینکه فرد بو را حس می کند به دلیل این است که در سقف بینی او سلول های بویایی وجود دارد. زمانی که مولکول های بوییدنی به این سمت می آیند با تحریک سلول ها بو احساس خواهد شد، حال اگر این مسیر مسدود باشد بویی احساس نخواهد شد که این عدم تحریک شدن ناشی از تورمی است که بعد از جراحی رخ می دهد و مسیرها گرفته خواهند شد. این رخداد سبب می شود که فرد احساس کند حس بویایی خود را از دست داده است در صورتی که با کاهش تورم و از بین رفتن ورم ناشی از جراحی، مسیرهای بویایی دوباره تحریک شده و بویایی فرد به حالت اولیه خود باز می گردد.

برای اینکه لخته های داخل بینی و مجاری را برطرف کنید از سرم شستشو می توانید استفاده کنید تا تورم را کاهش دهید. اگر این کاهش بویایی بیشتر از 3-2 هفته طول کشید جهت کم کردن تورم از اسپری کورتن دار می توانید استفاده کنید. آن دسته از عزیزانی که انحراف بینی دارند، احساس بویایی کمتری دارند و در صورتی که این کاهش بویایی به همین دلیل باشد با رینوپلاستی بهبود پیدا خواهند کرد. اگر در بینی شما پولیپ وجود دارد باید قبل از جراحی زیبایی بینی، از بینی و سینوس خود سی تی اسکن بگیرید تا به اصلاح آن ها بپردازید. در صورتی که مشکلاتی نظیر پولیپ و انحراف را درمان کنید، تنفس راحت تری خواهید داشت و حس بویایی تان افزایش پیدا خواهد کرد.

رینوپلاستی

  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید
دکتر حامد عباسی، جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و جراح پلاستیک بینی و صورت
نشانی مطب: تهران، خیابان ولى عصر، نرسیده به میدان تجریش، باغ فردوس، نبش خیابان طوس، برج فردوس، طبقه چهارم، واحد ١٩.
تلفن های تماس:
021-22731912021-2275182709120746712

FacebookTwitterInstagramTelegramLinkedinGoogle PlusAparatYoutube