عمل بینی در چه فصلی بهتر است؟

عمل بینی در چه فصلی بهتر است

امروزه ایران به یکی از قطب های عمل بینی در جهان تبدیل شده است و افراد بسیاری قصد انجام این کار را دارند.  حال شاید این سؤال به وجود آید که در چه زمانی بهتر است دست به این کار بزنیم، و آیا زمان آن می تواند مهم باشد یا خیر. در این مقاله قصد داریم تا بیش تر درباره زمان مناسب برای عمل جراحی بینی و عمل جراحی انحراف بینی صحبت کنیم.

انحراف تیغه بینی

یکی از انواع بیماری هایی که انسان ها بدان دچار می شوند و ممکن است در تنفس خود دچار مشکل شوند، انحراف یا کج شدگی تیغه نازک و انعطاف پذیر میانی بینی (دیواره تقسیم کننده بینی به 2 قسمت مساوی) است. انحراف بینی می تواند مادرزادی یا ناشی از وارد شدن ضربه و برخورد شدید با بینی به وجود آمده باشد. عواملی که نشان می دهد که فرد به انحراف تیغه بینی مبتلا شده است و باید برای عمل بینی خود اقدام کند؛ به صورت زیر است: 

1- انسداد (نسبی - کامل) بینی به هنگام تنفس

2- خون‌دماغ شدن های مکرر

3- عفونت‌های پشت سر هم سینوسی

4- ترشحات پشت بینی

5- تنفس پرسر و صدا  و خروپف به هنگام خواب

6- سردرد ناشی از مشکلات تنفسی

7- اختلال در ساعات خواب

عمل بینی

چه زمان باید برای تشخیص انحراف بینی و عمل بینی به متخصص مراجعه کنیم؟

یکی از سؤالاتی که همواره در خصوص عمل بینی و عمل زیبایی بینی پرسیده می شود، این است که بهترین زمان برای مراجعه به پزشک و تشخیص چه زمانی است؟ اصولاً گفته می شود بهترین سن برای عمل های بینی برای خانم ها حداقل 16 و حداکثر 60 سال و برای آقایان حداقل 18 و حداکثر 60 می باشد، کاملاً درست است. اما این موضوع دلیل خوبی برای عدم مراجعه به پزشک در سنین کودکی و درمان مشکلات بینی نمی باشد. اگر کودک شما هنوز به سن مورد نظر نرسیده است اما از مشکلاتی نظیر انحراف بینی و اختلال در تنفس رنج می برد، باید هر چه سریع تر به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. حتی در مواردی که بیماری حاد باشد می توان عمل بینی را بر روی کودکان نیز انجام داد. البته چون این موضوع کمی حساس است باید به بهترین جراح بینی مراجعه کرده و به او اعتماد کنید.

عمل بینی

مناسب ترین فصل برای عمل بینی

در نخست باید گفت برای این که بگوییم دقیقاً چه زمان و فصلی از سال برای عمل بینی مناسب است؛ هیچ گونه پایه و اساس علمی وجود ندارد. بلکه عده ای از افراد به خاطر رعایت نکردن بعضی از موارد به خاطر عطسه و آبریزش بینی این باور را در ذهن عموم مردم جا انداخته اند که مثلاً چون در فصل زمستان افراد دچار سرما خوردگی می شوند و فصل بهار، فصل شروع آلرژی است و یا به خاطر گرمای فصل تابستان که باعث متورم شدن و تعریق می شود بهتر است که از انجام عمل بینی در این فصول جلوگیری شود.

نکته مهم در خصوص این مسئله این است که اگر افراد قصد عمل بینی خود را  دارند زمانی را انتخاب کنند که با خیال آسوده بنا به توصیه پزشک به مدت 1 تا 2 هفته بعد از جراحی بتوانند استراحت کنند، و از رفت و آمد به بیرون از خانه پرهیز کنند؛ زیرا تغییرات دمایی هوا به شدت بر روی پوست بینی تأثیر می گذارد و هوای سرد و گرم موجب انقباض یا انبساط رگ خونی در پوست بینی بعد از عمل می شود. بنابراین در سرما و گرمای بیش از حد هوا باید از بینی به شدت محافظت کرد و از زدن عینک، شنا و استحمام تا مدت یک هفته بعد از عمل خودداری کنید. اگر فرد دچار آلرژی فصلی یا سالیانه است نیز باید به مدت 2 ماه قبل و بعد از عمل از داروهای ضد حساسیت استفاده کند.

  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید
دکتر حامد عباسی، جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و جراح پلاستیک بینی و صورت
نشانی مطب: تهران، خیابان ولى عصر، نرسیده به میدان تجریش، باغ فردوس، نبش خیابان طوس، برج فردوس، طبقه چهارم، واحد ١٩.
تلفن های تماس:
021-22731912021-2275182709120746712

FacebookTwitterInstagramTelegramLinkedinGoogle PlusAparatYoutube