دلایل و درمان انحراف تیغه وسط بینی یا سپتوم

دلایل و درمان انحراف تیغه وسط بینی یا سپتوم

این روزها عمل بینی بسیار همه گیر شده است. اولین چیزی که از شنیدن عمل بینی به ذهن می رسد زیبایی بینی است ولی باید بدانید علاوه بر عمل زیبایی دلایل دیگری چون نقص در لبه های پره های بینی، شکستگی، پولیپ، انحراف،  نوک بینی ناقص، انحراف تیغه بینی یا سپتوم و سایر موارد این چنینی نیز برای عمل بینی وجود دارد که بیشتر به عنوان جراحی ترمیمی بینی شناخته شده اند. در این مقاله اطلاعاتی راجع به این موارد در اختیار شما قرار می دهیم.  

عمل بینی

عمل بینی

انسان ها فی الذاته دوستدار زیبایی هستند و تعریف هرکس از زیبایی متفاوت و زیبایی حسی کاملاً درونی است. خیلی افراد ممکن است با وجود این که هیچ‌گونه مشکلی ندارند حس خوبی نسبت به ظاهر خود نداشته باشند و همواره با خود کلنجار می روند. یکی از مواردی که این حس را القا می‌کند بینی است. عمل بینی یا به اصطلاح رینوپلاستی نوعی جراحی پلاستیک می باشد که برای زیبایی بینی و  برای درمان مشکلات مختلف بینی و تنفسی نیز به کار می رود. این جراحی زیبایی این روزها طرفداران زیادی هم پیدا کرده است. جراحی بینی باید به گونه ای باشد که علاوه بر توجه به شکل ظاهری بینی و زیبایی آن، به عملکرد بینی هم توجه شود که با انتخاب یک جراح خوب این نگرانی وجود نخواهد داشت. با توجه به پیشرفت علم و فناوری، روش های گوناگونی برای عمل بینی وجود دارد که بسته به نوع بینی متقاضی عمل و تخصص پزشک متفاوت خواهد بود و برای عمل بیهوشی کامل و یا بی حسی موضعی انجام می شود.

جراحی ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی بینی همان‌طور که از نام آن پیدا است نوعی عمل بینی است که برای رفع مشکلات گوناگون بینی انجام می شود و همچنین برطرف کردن عیوب و اصلاحات ثانویه بعد از عمل زیبایی را هم شامل می شود. مشکلاتی چون قوز بینی، افتادگی نوک بینی، پهن بودن و  بزرگ بودن سوراخ های بینی، غیر قرینه بودن و تورفتگی و یا برآمدگی تیغه بینی و انحراف تیغه بینی با جراحی ترمیمی کاملاً بهبود می یابند و منجر به تنفس بهتر بیمار نیز خواهد شد. در ادامه راجع به درمان انحراف تیغه وسط بینی یا سپتوم توضیحاتی خواهیم کرد.

عمل بینی

انحراف تیغه بینی

وقتی کلمه انحراف بینی به گوش ما می رسد تصور می‌کنیم که بینی در ظاهر باید کج باشد در حالی که به کج بودن تیغه داخلی بینی در مواردی حتی بدون این که در ظاهر چیزی مشخص باشد، انحراف تیغه بینی می گویند. تیغه وسط بینی که سپتوم هم نامیده می شود و تحمل کننده وزن بینی است و بین دو حفره چپ و راست قرار دارد. بخش جلوی آن غضروف و بالای آن استخوانی است. این تیغه از زمان کودکی تا نوجوانی رشد می‌کند و اگر غضروف ها و استخوان های بینی به دلایل مختلف هماهنگ رشد نکنند و  در دوران نوزادی یا کودکی و رشد ضربه ای به بینی وارد شود، این تیغه وسط منحرف می شود و همان‌طور که گفتیم به غیر از موارد شدید در ظاهر پیدا نخواهد بود.

این انحراف می تواند به بسته شدن و یا تنگ شدن یک یا هر دو حفره بینی منجر شود. تنفس سخت از اصلی ترین علائم این انحراف می باشد و علاوه بر آن علائم دیگر انحراف تیغه بینی مواردی چون تنفس از دهان و خشک شدن گلو، بدخوابی و کاهش حس بویایی، سردرد، بسته شدن مجاری سینوس ها و احتمالاً سینوزیت و خشک شدن مجاری درونی بینی و احتمال خونریزی های متعدد را نیز شامل می شود. برای تشخیص دقیق تر این بیماری به پزشک متخصص مراجعه کنید و با معاینه اولیه و سی تی اسکن و آندوسکوپی کاملاً مشخص خواهد شد.

برای درمان انحراف تیغه بینی باید جراحی کنیم. بهتر است عمل بینی و هر نوع جراحی ترمیمی بعد از سن بلوغ انجام شود که رشد بینی متوقف شده باشد تا نتیجه بهتر و رضایت بخش تری از عمل بگیریم. این نوع جراحی نیز به دو حالت بیهوشی و یا نیمه بیهوشی انجام می شود. جراحی حدود نیم ساعت زمان می برد و بیمار همان روز مرخص می شود. در این عمل برخلاف عمل زیبایی برشی روی پوست بینی داده نمی شود و از راه حفره های بینی انجام می شود و پانسمان داخلی یا همان تامپون برای حدود دو روز در داخل بینی قرار داده می شود و عمل آتل بندی و گچ و چسب روی بینی لازم نخواهد بود مگر این که هم‌زمان عمل زیبایی هم انجام شده باشد.

  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید
دکتر حامد عباسی، جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و جراح پلاستیک بینی و صورت
نشانی مطب: تهران، خیابان ولى عصر، نرسیده به میدان تجریش، باغ فردوس، نبش خیابان طوس، برج فردوس، طبقه چهارم، واحد ١٩.
تلفن های تماس:
021-22731912021-2275182709120746712

FacebookTwitterInstagramTelegramLinkedinGoogle PlusAparatYoutube