عمل بینی

عمل بینی

 

عمل بینی دارای ویژگی‌های متعددی می‌باشد. بیشترین مزیت عمل بینی در رفع نواقص و آسیب‌های اجتماعی است. البته این جراحی بینی دارای معایبی نیز می‌باشد.

تاریخچه عمل بینی

به‌صورت کلی آنچه در رابطه با عمل بینی درگذشته اتفاق افتاده با آنچه امروزه اتفاق می‌افتد بسیار متفاوت می‌باشد. عمل بینی یا همان رینوپلاستی هزاران سال پیش در هند صورت می‌گرفته است و مردمان آن زمان از پوست پیشانی خود برای ترمیم پوست بینی استفاده می‌کردند. البته این کار زمانی اتفاق می‌افتاد که نوک بینی را جهت مجازات می‌بریدند و اطباء ناچار می‌شدند از این عمل برای ترمیم آن استفاده نمایند. اولین جراحی‌های بینی مربوط به قرن 16 است که یک جراح ایتالیایی چنین عملی را به انجام رساند.

بعدازآن جراحان آلمانی اقدام به رینو پلاستی نمودند. فرد جوانی که اقدام به ترک اجتماع به دلیل بزرگ بودن بینی‌اش کرده بود را با جراحی و کوچک کردن بینی او به جامعه برگرداند. شایان ذکر است که تمامی اقدامات اولیه که با نام عمل بینی در اوایل این عمل صورت می‌گرفته است، بیشتر حکم جراحی ترمیمی بینی را داشته است و جراحی بینی به شکل امروزی مربوط به سال‌های اخیر در جهان و مخصوصاً ایران می‌باشد.

عمل بینی

مزایای عمل بینی

معمولاً عمل بینی توسط افرادی اتفاق می‌افتد که یا از شکل بینی خود رضایت ندارند یا تمایل دارند که بینی خود را جراحی نمایند تا بتوانند در اجتماع حاضر شوند. البته دسته دیگری نیز از عمل بینی برای برطرف نمودن معایب بینی و صورت خود استفاده می‌نمایند. از مزیت‌های بسیار مهم در این جراحی که توسط متخصصین حلق و بینی و یا جراحان پلاستیک اتفاق می‌افتد برای اصلاح مشکلات تنفسی و یا آسیب و نواقص مادرزادی است.

البته نمی‌توان از ویژگی‌های مهم عمل بینی گذشت. این عامل نیز از ویژگی‌ها و مزایای بارز جراحی بینی به‌حساب می‌آید. از دیگر مزیت‌های عمل بینی می‌توان به افزایش اعتمادبه‌نفس در میان مردم اشاره نمود. بسیاری از افراد بنا بر نواقصی که در بینی خود مشاهده می‌نمایند کمتر در اجتماع حضور می‌یابند. ازاین‌رو کمتر در میان مسائل و تنش‌های اجتماعی قرار می‌گیرند و این موضوع باعث عدم پیشرفت اجتماعی آن‌ها می‌شود. با یک عمل زیبایی بر روی بینی می‌توان این مشکل بزرگ را برطرف نمود.

عمل بینی

معایب عمل بینی

عمل رینوپلاستی یا همان عمل بینی دارای عوارضی است که اصطلاحاً به آن معایب جراحی گفته می‌شود. البته بسیاری از جراحی‌ها دارای عوارض می‌باشند و جراحی بینی نیز از این قاعده مستثنی نیست. آسیب‌ها و همچنین باریک شدن نوک بینی و بالا رفتن ناهنجار نوک بینی از معایب بزرگ جراحی بینی به شمار می‌رود. البته آسیب‌هایی که به پوست بینی می‌رسد یا کوچک شدن بیش‌ازحد پره‌های بینی را می‌توان جزء موارد دیگر معایب بینی دانست.

البته با توجه به چگونگی عمل بینی توسط بهترین جراح زیبایی بینی، می‌توان به میزان کمتر و یا بیشتر معایب این جراحی اشاره نمود. به‌صورت کلی چند عامل باعث بالا رفتن عوامل معایب بینی می‌شود، ازجمله عدم مراجعه به پزشک مناسب و یا عدم حضور در کلینیک و یا بیمارستان مجهز را می‌توان از این عوامل دانست. به‌ صورت کلی هرساله از معایب عمل بینی کاسته می‌شود، به دلیل این‌که از ابزارهای مناسب جهت این جراحی استفاده می‌گردد.


 روش های مختلف عمل بینی و نتایج آن

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود و روش باز بیشتر مورد انتخاب جراحان  و پزشکان قرار می گیرد.

عمل بینی از جمله جراحی هایی به شمار می اید که در سالهای اخیر بسیار زیاد شده است و بیشتر این جراحی به دلایل زیبایی صورت می پذیرد. به طوری که می توان گفت تعداد عمل جراحی بینی مردان با درصد عمل بینی خانم ها یکسان و برابر می باشد. عمل بینی به دو صورت انجام می شود؛ که به نام روش باز و روش بسته می نامند. انتخاب و ترجیح نوع عمل جراحی بینی به عهده خود بیمار می باشد اما بیشترجراحی های بینی به صورت باز انجام می گیرد؛ و مواردی در انتخاب و استفاده از روش باز وجود دارد از این موارد می توان به عمل جراحی مجدد و عمل بر روی بینی ای که فرم بینی اش در اثر تصادف قبلی از فرم خارج شده باشد اشاره نمود. به هرحال جراحی  بینی به روش باز بهتر و مناسب تر می باشد و خطرات کمتری را نیز به دنبال دارد.

نتایج عمل بینی

عمل بینی به روش بسته مزایایی خاص را به دنبال دارد در این روش عمل جراحی روی پوست برشی وجود ندارد و زمان عمل به این روش بیست دقیقه زودتر از روش باز تمام می شود و در این روش عمل جراحی ورم کمتر می باشد و نسبت به عمل باز ورم اطراف ناحیه زودتر برطرف می شود؛ اما با این حال روش باز درجراحی  بینی بیشتر ترجیح داده می شود زیرا در این روش احتمال غیر قرینگی کمتر می شود زیرا زیر دید مستقیم انجام می شود و قدرت مانور جراح و فضا برای کار کردن و بیشتر می باشد. بعد از عمل جراحی باید تا مدتی به دستورات پزشک گوش داده و رعایت نمایید تا ورم و التهاب ناحیه مربوطه زودتر برطرف شود هم چنین از برخورد ضربه در ماه اول بعد از جراحی بینی خودداری نمایید زیرا احتمال شکستگی و ایجاد مشکلات بزرگتر را به دنبال دارد. 


  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید
دکتر حامد عباسی، جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و جراح پلاستیک بینی و صورت
نشانی مطب: تهران، خیابان ولى عصر، نرسیده به میدان تجریش، باغ فردوس، نبش خیابان طوس، برج فردوس، طبقه چهارم، واحد ١٩.
تلفن های تماس:
021-22731912021-2275182709120746712

FacebookTwitterInstagramTelegramLinkedinGoogle PlusAparatYoutube