بهترین راه درمان بینی های گوشتی و استخوانی

بهترین راه درمان بینی های گوشتی و استخوانی

بینی انسان به طور کلی به دو دسته استخوانی و گوشتی تقسیم می شود. گاه بینی های استخوانی دچار ظاهر نامناسب هستند و احتیاج به ترمیم و عمل جراحی بینی دارند، این موضوع در بینی های گوشتی کمی دشوارتر بوده و عمل بینی باید با دقت بیشتری صورت بگیرد. امروز قصد داریم راه های درمان بینی های استخوانی و گوشتی را بررسی نماییم.

جراحی بینی استخوانی با رینوپلاستی

این روش برای بینی های استخوانی که دچار قوز هستند مورد استفاده قرار می گیرد. وجود قوز بینی سبب می شود که بینی از نمای نیمرخ نامتناسب به نظر برسد و این موضوع برای بانوان کمی ناخوشایندتر است. برای اصلاح قوز بینی می بایست غضروف و استخوان تشکیل دهنده پل بینی با ظرافت خاصی تراش داده شود. برداشتن پوست اضافی در افرادی که تنها مشکل قوز بینی دارند جایز نیست. پس از برداشتن قوز پوست، قسمت پل بینی جمع تر می شود و انطباق پذیری ایجاد می نماید.

اگر بین محل اتصال پیشانی به بینی فرورفتگی غیر عادی دیده شود از گرافت رایدکس برای منطبق سازی استفاده می گردد. گرافت رایدکس یک غضروف تراش داده شده است که از بینی خود فرد برداشته شده و در قسمت پل بینی یعنی میان دو چشم قرار داده می شود، این قطعه برای ایجاد شیب طبیعی بهترین کمک است. زیبایی بینی با این روش برای بینی های استخوانی جوابگو است.

جراحی بینی

بهترین روش جراحی بینی گوشتی

به طور کلی اگر بینی پوست ضخیم و نوک پهن و افتاده داشته باشد بینی گوشتی خطاب می شود. برای شکل گیری بینی گوشتی می بایست روی بافت سخت عملیات خاصی صورت پذیرد. در این نوع بینی اصولا هیچ دستکاری در پوست اتفاق نمی افتد. در صورت نازک شدن پوست رفع بدشکلی بسیار دشوار می شود. جراحی بینی  گوشتی به روش رینوپلاستی یکی از روش هایی است که برای درمان این نوع بینی در نظر گرفته شده است. در بینی های گوشتی بافت غضروفی بسیار ضعیفتر است. بنابراین در عمل جراحی برای این نوع بینی باید غضروف حفظ شده و و در صورت نیاز غضروف های کمکی به آن اضافه شود. در صورت رعایت اصول جراحی، احتمال بازگشت حالت این نوع بینی بسیار کم است، بنابراین نگرانی در این بخش اغلب غیر قابل قبول است.

جراحی بینی

سایر روش های جراحی بینی

اگر بخواهیم روش های جراحی بینی را به دو دسته تقسیم کنیم، دسته اول مربوط به روش های رینوپلاستی بوده که در بالا به توضیح آن پرداختیم.

روش های دیگر عمل بینی به open rhinoplasty مشهور است. در این روش برش پوستی روی کلوملا داده می شود و در واقع پوست روی بینی به سمت بالا رانده می شود. در این روش در نهایت تورم بیشتر و شاید میزان کبودی بیشتری نیز همراه بیمار باشد. اما کسانی که از این روش استفاده میکنند بدانند که اصلاح غیر قرینگی و کجی بینی در این نوع عمل بسیار دقیقتر برطرف می شود. در روش عمل باز ابتدا برشی کوچک در حدود 4 میلیمیتر روی ستونک بینی داده شده و جراح، پوست را از ساختمان زیرین جدا می نماید. پس با کوچک تر شدن نوک بینی و قوز پشت بینی و همینطور تراش های استخوانی بینی عرض بینی را نیز کاهش می دهد. این روش سبب می شود که جراح بتواند بر روی مراحل انجام شده بررسی دقیق تری داشته باشد.

جراحی ترمیمی بینی زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بینی فرد نیاز به عمل مجدد داشته باشد و با یک بار عمل نتیجه مطلوبی بدست نیاید، البته این روش جراحی زیبایی بینی مجدد بسیار دشوار بوده و باید توسط پزشک حاذقی صورت پذیرد. جراحی بینی باید با در نظر گرفتن اصول خاصی اتفاق بیفتد، در این عمل هرگونه سهل انگاری مشکلساز خواهد بود. دید دقیق و اصول اندازه گیری پزشک برای جراحی بینی یک ضرورت حساب می شود.

جراحی بینی
  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید
دکتر حامد عباسی، جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و جراح پلاستیک بینی و صورت
نشانی مطب: تهران، خیابان ولى عصر، نرسیده به میدان تجریش، باغ فردوس، نبش خیابان طوس، برج فردوس، طبقه چهارم، واحد ١٩.
تلفن های تماس:
021-22731912021-2275182709120746712

FacebookTwitterInstagramTelegramLinkedinGoogle PlusAparatYoutube